Licencjonowana Przewodniczka

Kalendarz spacerów

Zaloguj się

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

 

Wiedeń jest barwny i głośny za dnia, ale tuż po zachodzie słońca z jego zakamarków wypełzają cienie przeszłości, rozbrzmiewają echa historii godne kina horroru.

Tajemniczy Krwawy Zaułek. Autor Fotografii ©Franz Svoboda/meinbezirk.atPoczynając od byłej rezydencji tak cesarzy jak i licznych białych i czarnych dam, gdzie piękna Sisi lubowała się w różnego rodzaju seansach spirytystycznych, obok Skarbca Cesarskiego gdzie od stuleci przechowywany jest Swięty Gral i dawnej Biblioteki Dworskiej, gdzie wśród wielu tajemniczych ksiąg znaleźć można także korzenie niezwykłej mandragory, przejdziemy dalej w kierunku katedry św. Szczepana, oplecionej wieloma tajemnicami, przyprawiającymi o dreszcze; przez stulecia strzeżonymi przez całą armię demonów i bajecznych stworzeń zamieszkujących jej fasadę.

Po drodze zaś zobaczymy pałace "krwawej hrabiny" Elżbiety Batory i księżnej "wampirzycy",Leonory Schwarzenberg, miniemy cesarskie krypty świadczące o dziwnych rytuałach pogrzebowych Habsburgów, niepozorne siedziby równie tajnych co potężnych stowarzyszeń. Liczne ciemne zaułki opowiedzą nam zaś tajemnice Zakonu Krzyżaków, krwawych średniowiecznych jatek czy tajemniczej śmierci Mozarta.

Wszystkich, którzy ciekawi są w Wiedniu miejsc tajemniczych i niezwykłych, zapraszam na ten nietypowy spacer w soboty o godz. 21.00 lub 22.00 w miesiącach letnich.

Miejsce spotkania: Hofburg, przy bramie zwanej Schweizer Tor

Czas trwania: 1,5 do 2 godz.

Terminy: w kalendarzu obok

Cena indywidualna, przy udziale co najmniej 3 dorosłych osób: 20 Euro z.o.; młodzież 14-18 lat 17,- Euro

Ceny dla grup: do 7 osób 125,-/ 8-10 osób 135,-/ 11-15 osób 155,- Euro.

Grupy powyżej 15 uczestników proszę o uprzedni konktakt.

.

Dalsze informacje oraz (konieczne!) zgłoszenia pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub za pomocą formularza kontaktowego.

 

 

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

 

Zapraszam Państwa na spokojny, wieczorny spacer po najpiękniejszym odcinku jednego z najbardziej imponujących bulwarów Europy, słynnym wiedeńskim Ringu.

Fotografia: Wien Tourismus/MAXUMTa reprezentacyjna ulica, długości łącznie około 5 km, wybudowana z rozkazu Cesarza Franciszka Józefa w miejsce dawnych murów miejskich i fosy, do dziś zachwyca swą ciekawą architekturą: znajdujemy tu różnorodne jej kierunki, od gotyku przez renesans po barok – w uroczym, dziewiętnastowiecznym wydaniu.

Wielu słynnych architektów prześcigało się swego czasu w projektach i ubieganiu się o zlecenia; wielu malarzy i innych artystów brało udział w ich powstawaniu; to tutaj właśnie, na Ringu, pokazywał swoje zdolności znany już wówczas i ceniony Gustaw Klimt - zarówno jego jak i innych arystów, którzy swoje kariery zawdzieczali budowie Ringu poznacie Państwo w czasie spaceru.

Wieczorne oświetlenie podkreśla piękno wiedeńskiego Ratusza, Parlamentu czy Opery. Przy Ringu zostały również wybudowane reprezentacyjne pałace ówczesnej finansjery; ich mury pamiętają jeszcze radości i dramaty w życiu bajecznie bogatych rodów Tedesco, Epsteinów czy Ephrusich.

Spacer pokazuje „oficjalną” część Ringu – a więc m.in. Operę, Wiedeńskie Muzea, Parlament, Ratusz, Burgtheater oraz Uniwersytet - i trwa około 1,5 do 2 godz.

Zgłoszenia (konieczne) oraz dalsze informacje pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Terminy: w każdy piątek wieczorem lub do uzgodnienia.

Spotkanie i punkt wyjścia:

O godz, 18.00, tuż obok Opery, przy wyjściu z metra linii U1 (stacja „Karlsplatz”, wyjście „Oper”).

Koszt indywidualny: 17,- € od osoby; przy udziale co najmniej 4 dorosłych osób, (poniżej minimum odpowiednia nadpłata); dzieci do lat 14 gratis.

Cena dla grup: 1-7 osób 125,- Euro, /8-10  osób 135,- / od 11 osób: 155,- €

 

Zamieszczone tu ilustracje pochodzą od ©Wien Tourismus/MAXUM oraz ©Wien Tourismus/Christian Stemper

 


 

 

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Pałac SchönbrunnZespół pałacowy Schönbrunn, wraz z należącym do niego parkiem i ogrodami został w 1996 roku wpisany na listę Swiatowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Zaliczana do najważniejszych zabytków cesarska rezydencja Schönbrunn, stanowi dla każdego zainteresowanego historią dynastii Habsburgów obowązkowy punkt programu zwiedzania Wiednia czy Austri.

Stary, ogromny park zaprasza szczególnie w ciepłej porze roku na pełen urozmaiceń spacer przez barokowy krajobraz: do źródełka, od którego rezydencja wzięła swoją nazwę, do "rzymskich" ruin i "egipskiego" obelisku i imponującej fontanny Neptuna w ogrodach u stóp wzgórza. Stamtąd, z pawilonu zwanego Gloriettą podziwiać można wspaniały widok na park, pałac i całe miasto. Zarys parku, jego rzeźby, fontanny, aleje kryją w sobie też wiele intrygujących tajemnic, tak iż spacer tutaj staje się prawdziwym przeżyciem.

Ale i bez wspinania się aż na Gloriettę można docenić piękno i niezwykłość zespołu pałacowego Schönbrunn, spacerując przez Ogród Botaniczny, obok Ogrodu Japońskiego i Palmiarni, przez Rozarium, niezliczone aleje i alejki, które co rusz otwierają nowe widoki na pałac i park. Również Powozownia, Oranżeria i Ogród Następcy Tronu są warte zobaczenia i przyciągają wielu zainteresowanych gości.Pałac Schönbrunn

Pełną niezapomnianych wrażeń alternatywą dla maluchów i dzieci jest bez wątpienia najstarszy na świecie, założony w 1752 roku, ogród zoologiczny, który kilkakrotnie już został odznaczony jako najlepsze Zoo w Europie.

Zainteresowanym proponuję dwa różnej długości spacery - ponad 2 i ok. 1,5 godz. - po parku (bez Zoo); każdy z nich można ładnie połączyć ze zwiedzaniem wspaniałego Pałacu czy Powozowni.

Cena indywidualna zależna jest od Państwa czasu, jaki chcielibyście na to poświęcić i rozumie się bez kosztów wstępu. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani, proszę o kontakt, zaproponuję cenę przystosowaną specjalnie dla Was.

Koszt zwiedzania Pałacu zależy od wybranej przez Państwa trasy, przy czym tzw. Wielka Trasa (Grand Tour), obejmująca 40 komnat pozwoli najbardziej wnikliwie zapoznać się z historią Pałacu i jego mieszkańców.

Szczegółów dowiedzieć się można na stronie zespołu pałacowego TUTAJ, lub też za pomocą mojego formularza kontaktowego albo pod adresem  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Zapraszam serdecznie na interesujące popołudnie w Schönbrunn!


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Franciszek Józef prywatnie

Franz JosefSto lat temu, w 1916 roku, zmarł w wieku 86 lat Cesarz Franciszek Józef I, a wraz z nim odeszła cała długa epoka wieku dziewiętnastego.

Nasz wspólny spacer prowadzi śladami Cesarza wokół Hofburga, jego miejskiej rezydencji. Tu żył i pracował: władca, mężczyzna, mąż, ojciec rodziny, głowa dynastii.

Zapraszam na prywatne spotkanie z człowiekiem-legendą. Z Franciszkiem Józefem,
władcą ogromnego imperium a jednocześnie skromnym człowiekiem, który cierpliwie kochał swoją ekscentryczną małżonkę Sisi a jednocześnie chętnie przyjaźnił się z innymi kobietami. Anna Nahowski i Katarzyna Schratt to najczęściej wymieniane nazwiska pań, które odegrały ważną rolę w jego prywatnym życiu.

Liczne źródła obalają mit władcy, który dla swojego państwa i swojej dynastii całkowicie poświęcił rodzinę i życie prywatne. Franciszek Józef był też człowiekiem, mężem, ojcem i dziadkiem, przebywającym w kręgu rodziny tak często, jak mógł. Pomnik Cesarzowej Elżbiety w Volksgarten w Wiedniu

Spotkanie i punkt wyjścia: przy fontannie obok Albertyny (Danubiusbrunnen);
Termin: do uzgodnienia.

Spacer trwa 1,5 do 2 godz.
Koszt spaceru: do 7 osób 122,-/ 8-10 osób 132,- / 152,- Euro

Informacje i zgłoszenia pod Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  lub  za pomocą formularza kontaktowego.

 


Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

 MusikvereinByłe tzw. korso, czyli odcinek Ringu między Operą a Hotelem Imperial, promenada dawnej śmietanki towarzyskiej Wiednia zachęca dziś do spaceru w przeszłość, do zanurzenia się w wiek XIX-ty; w czasy, które przyniosły wiele zmian w sztuce, architekturze a także w samym społeczeństwie.

Słynne hotele i kawiarnie, arystokratyczne pałace dziś jeszcze mogłyby opowiedzieć wiele interesujących szczegółów o ludziach, którzy w nich żyli i przebywali; jak wtedy, na prawdziwym korso poplotkujemy więc o ówczesnych bogatych i bogackich przy czym nie zabraknie również aktualnych wówczas nowinek z wiedeńskiego dworu cesarskiego.

Pójdziemy jeszcze dalej, w Stadtpark (Parku Miejskim) odwiedzimy tych uwiecznionych tu pomnikami artystów, których sztuka i muzyka nadała ton ówczesnej modzie, przede wszystkim Hansa Makarta i Johanna Straussa.

Jeszcze oczarowani jego słynnymi walcami ruszymy dalej, w kierunku Konzerthaus, poprzez place Schwarzenberga i Karola do budynku słynnego Musikverein.
Przepiękne secesyjne pawilony kolejki miejskiej słynnego wiedeńskiego architekta Otto Wagnera wprowadzą nas w młodsze już czasy, czasy secesji: nowych gustów, nowego kierunku w architekturze i sztuce – i jej nowej wolności.

 
Spotkanie i punkt wyjścia:

Herbert Karajan Platz, przy Operze, przy wyjściu z metra linii U1;
Spacer trwa ok. 2,5 godziny


Koszt: do 7 osób 122,-/ 8-10 osób 132,- / od 11 osób 152,- Euro

Termin: do uzgodnienia.


Informacje i zgłoszenia pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub za pomocą formularza kontaktowego.