Licencjonowana Przewodniczka

Kalendarz spacerów

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zaloguj się

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

 

Wiedeń 1900

 

Rok 2018 to rok Wiedeńskiego Modernizmu; sto lat temu bowiem, w ostatnim roku I-szej Wojny Światowej, zmarli tak wybitni przedstawiciele tego kierunku sztuki jak Gustaw Klimt, a także znakomity malarz Kolman Moser, czy architekt Otto Wagner.

Gustaw Klimt, "Śmierć i Życie"Stąd też wiedeńskie muzea, prezentujące na codzień najwspanialsze dzieła sztuki wielu epok, przygotowały specjalny program, tematyzujący dzieła wybitnych artystów secesji, jednego z najpiękniejszych, najbardziej eleganckich i chyba najbardziej znanych okresów historii sztuki tego miasta.

W Muzeum Historii Sztuki (Kunsthistorisches Museum) oprócz fantastycznych zbiorów malarstwa, zdumiewającego dawnego rękodzieła i sztuki antycznej, można też stanąć oko w oko z Gustawem Klimtem, który wraz ze swoimi kolegami przepięknie ozdobił scenami malarskimi schody muzeum: do dyspozycji zwiedzających ustawiono specjalny pomost, dzięki któremu malarstwo to można obejrzeć z bliska – do 2 września tego roku.

Pobliskie Muzeum Fundacji Leopoldów (Leopold Museum) prezentuje z kolei, oprócz ekspozycji przedstawiającej znadujące się w zbiorach muzeum obrazy Klimta czy Kolmana Mosera, także twórczość wybitnych austriackich ekspresjonistów tamtej epoki, jak Richard Gerstl czy Oskar Kokoschka. Specjalna jubileuszowa, zajmująca całe piętro wystawa poświęcona jest twórczości Egona Schiele, znakomitego ekspresjonisty przełomu wieków. Wystawy te godne są obejrzenia; tym bardziej że w czwartki, kiedy to muzeum otwarte jest do godz., 21.00, wstęp od 18.00 jest darmowy (do 3 września).

Austriacka Galeria Narodowa w Belwederze pokazuje w nowej ekspozycji znajdujący się tam najbardziej znany obraz Klimta „Pocałunek”, obok innychGustaw Klimt, Antyczna sztuka grecka I dzieł tego artysty. Belweder wraz ze swymi ogrodami, gdzie wstęp jest za darmo i skąd rozciąga się piękny widok na całe miasto ze słynnymi wzgórzami Kahlenbergu w tle, należy do najpiękniejszych zespołów pałacowych baroku w Europie i jest wpisany na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Zaś MAK (Museum für Angewandte Kunst),  Muzeum Sztuki Użytkowej, pokazuje Wiedeń roku 1900 poprzez pryzmat swoich eksponatów, także tych wykonanych dla Warsztatów Wiedeńskich. Podziwiać można awangardową wówczas sztukę użytkową, meble, naczynia, biżuterię. We wtorki muzeum to czynne jest do godz. 21.00, zaś od godziny 18.00 wstęp kosztuje jedynie 5,- €.

 

Serdecznie zapraszam Państwa do obejrzenia tych arcyciekawych wystaw, w czym chętnie będę Państwu, jako wyspecjalizowana w dziedzinie historii sztuki przewodniczka towarzyszyć.

 

Koszt indywidualny: 20,- ,  lub 25,- €  (w Muzeum Historii Sztuki) od osoby, bez kosztów wstępu, przy udziale co najmniej 4 dorosłych osób.  Uwaga: Przy mniejszej ilości chętnych cena uzgadniana będzie indywidualnie.

Ceny dla grup (od 10 osób) kształtują się od 122,- do 152,-€, zależnie od ilości uczestników.

Wiedeńskie muzea oferują zwiedzającym korzystne grupowe ceny wstępu; proszę jednakże pamiętać, że zwiedzanie grupowe trzeba w muzeum zawsze zgłosić odpowiednio wcześniej, w czym oczywiście chętnie Państwa wyręczę.

Terminy do uzgodnienia.

Bliższe informacje pod adresem mailowym Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; odpowiem na pewno w ciągu 24 godzin.

 


 

 

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Portretschiele1Muzeum Leopoldów w Wiedniu prezentuje na stałej wystawie swoje - największe i najbardziej znaczące na świecie - zbiory prac Egona Schielego.

Wśród nich znajdują się tak znane dzieła jak „Kardynał i Zakonnica” („Pieszczota”), portret modelki i przyjaciółki artysty, Wally Neuzil, który ma swoją poruszającą historię. Także inne portrety, krajobrazy miejskie jak np. „Domy nad rzeką”, lub jeden z jego największych formatem obrazów „Eremici”, pokazujący samego artystę z - jak się ogólnie przyjmuje – jego przyjacielem i mentorem Gustawem Klimtem. Po jego śmierci w lutym 1918 Schiele był uważany za jednego z najważniejszych austriackich artystów; niestety zmarł w kilka miesięcy po swoim mistrzu na tzw. grypę-hiszpankę, mając zaledwie 28 lat. Jego ekspresjonistyczna sztuka, która dopiero wchodziła na europejskie wystawy i do prywatnych kolekcji, przestała być zauważana, w czasach nazizmu uważana była wręcz za zdegenerowaną i wynaturzoną.

Obrazy Schielego zostały na nowo zauważone dopiero w latach 50-tych i bez reszty zafasynowały ówczesnego studenta historii sztuki i medycyny, Rudolfa Leopolda, który stał się pełnym pasji ich kolekcjonerem, a która to pasja doprowadziła w końcu do powstania muzeum jego imienia. Haeuserbogen1

Dziś Egon Schiele uważany jest wraz z Gustawem Klimtem i Oskarem Kokoschką za jednego z najbardziej fascynujących austriackich artystów. Kolecja jego dzieł w Muzeum Leopoldów obejmuje łącznie ok. 42 obrazy i ok. 190 prac na papierze; do tego autografy, takie jak listy, notatniki czy pocztówki.

Obok obrazów także towarzyszące im historie ich powstania, jak również te z życia artysty przybliżają jego sztukę obserwatorowi.

Zapraszam więc serdecznie do obejrzenia ze mną tej arcyciekawej, pięknej wystawy a tym samy do zagłębienia się w twórczość i życie Egona Schielego.

Cena za oprowadzanie: 20,00 E od osoby* przy udziale co najmniej 4 chętnych.
Zwiedzanie trwa min. 1,5 godziny.
Spotkanie: przy kasach muzeum

Informacje i zgłoszenia pod Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub  za pomocą formularza kontaktowego.

*polecam Państwa szczególnej uwadze „Ważna informacja” w dziale Spotkania ze Sztuką
na tej stronie.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

W związku z licznymi zapytaniami uprzejmie informuję:

Liczba uczestników każdego oprowadzania w muzeum lub po wystawie jest świadomie ograniczona do niewielu, maksymalnie 15 osób, aby zagwarantować  pełen komfort i ekskluzywność.


Jeśli jednak planujecie Państwo wyjście do muzeum czy na wstawę w większej grupie, lub macie w tym względzie zapytania: proszę o uprzedni kontakt, chętnie udzielę informacji i zaproponuję cenę specjalną.


 

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Korona Cesarza Rudolfa II, KHM, SchatzkammerWszystkich zainteresowanych zapraszam na poszukiwanie cesarskich skarbów, gromadzonych przez wieki i prezentowanych dziś w tzw. Schatzkammer w Hofburgu, oraz Kunstkammer w Kunsthistorisches Museum (Museum Historii Sztuki).

W Schatzkammer ("Skarbcu") przechowywane są unikalne insygnia Swiętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego a także korona Cesarstwa Austriackiego nie mające sobie równych na świecie. Obok nich znajdziemy tam także wspaniałe szlachetne kamienie oraz niepowtarzalne precjoza: Złotą Różę Papieską, największy szmaragd świata ,wiele innych fascynujących klejnotów a także skarby i przepysznie haftowane ornaty mszalne słynnego Zakonu Złotego Runa.

Odkryjemy tu też dwa przedmioty tak cenne iż otoczono je specjalną umową gwarantującą, iż po wieczne czasy pozostaną one w skarbcu: tajemniczą ogromną misę z jednego kawałka agatu z pojawiającym się tylko wierzącym oczom imieniem Chrystusa i róg jednorożca - podarunki polskiego króla dla cesarza Ferdynanda.

W części sakralnej podziwiać można kopię  chusty świętej Weroniki a także inne ciekawe relikwie, z którch niemało związanych jest z historią Polski.

Kunstkammer ("Gabinet Osobliwości") to dziś oddział Kunsthistorisches Museum, który unaocznia habsburską pasję kolekcjonerską i mecenatu sztuki. Odkryjemy tu nie mające sobie równych dzieła sztuki złotniczej i rzemieślniczej z najsłynniejszą solniczką świata "Salierą" na czele.

Liczne przedmioty z nacenniejszych materiałów jak np. kość słoniowa, bursztyn czy kryształ górski zachwycają na równi z tymi z materiałów dziś zaskakujących, takich jak orzechy, muszle czy...kamienie jelitowe. Nie brakuje też w Kunstkammer wyrafinowanych zegarów, przyrządów pomiarowych i automatów, które, skonstruowane przez największych specjalistów danej epoki, jeszcze dziś mogłyby funkcjonować i wypełniać swoje zadanie.

Każdy z tych przedmiotów to przyczynek do pasjonującej historii najwyższej sztuki rzemieślniczej od średniowiecza do końca XVIII wieku; to także wgląd w prywatne gusta i pasje Habsburgów, dynastii, która odegrała ogromną rolę w losach Europy.

Oprowadzanie odbywa się wobec conajmniej 4 zgłoszeń i trwa około 2 godzin.
Koszt: 20,- Euro od osoby (plus wstęp do muzeum).

Spotkanie:

Schatzkammer: w Hofburgu (Schweizertrakt), przy kasach.
Kunstkammer:  w Kunsthistorisches Museum, w hali głównej przy schodach po lewej stronie
od wejścia.


Informacje i zgłoszenia pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub  za pomocą formularza kontaktowego