Licencjonowana Przewodniczka

Kalendarz spacerów

Zaloguj się

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Korona Cesarza Rudolfa II, KHM, SchatzkammerWszystkich zainteresowanych zapraszam na poszukiwanie cesarskich skarbów, gromadzonych przez wieki i prezentowanych dziś w tzw. Schatzkammer w Hofburgu, oraz Kunstkammer w Kunsthistorisches Museum (Museum Historii Sztuki).

W Schatzkammer ("Skarbcu") przechowywane są unikalne insygnia Swiętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego a także korona Cesarstwa Austriackiego nie mające sobie równych na świecie. Obok nich znajdziemy tam także wspaniałe szlachetne kamienie oraz niepowtarzalne precjoza: Złotą Różę Papieską, największy szmaragd świata ,wiele innych fascynujących klejnotów a także skarby i przepysznie haftowane ornaty mszalne słynnego Zakonu Złotego Runa.

Odkryjemy tu też dwa przedmioty tak cenne iż otoczono je specjalną umową gwarantującą, iż po wieczne czasy pozostaną one w skarbcu: tajemniczą ogromną misę z jednego kawałka agatu z pojawiającym się tylko wierzącym oczom imieniem Chrystusa i róg jednorożca - podarunki polskiego króla dla cesarza Ferdynanda.

W części sakralnej podziwiać można kopię  chusty świętej Weroniki a także inne ciekawe relikwie, z którch niemało związanych jest z historią Polski.

Kunstkammer ("Gabinet Osobliwości") to dziś oddział Kunsthistorisches Museum, który unaocznia habsburską pasję kolekcjonerską i mecenatu sztuki. Odkryjemy tu nie mające sobie równych dzieła sztuki złotniczej i rzemieślniczej z najsłynniejszą solniczką świata "Salierą" na czele.

Liczne przedmioty z nacenniejszych materiałów jak np. kość słoniowa, bursztyn czy kryształ górski zachwycają na równi z tymi z materiałów dziś zaskakujących, takich jak orzechy, muszle czy...kamienie jelitowe. Nie brakuje też w Kunstkammer wyrafinowanych zegarów, przyrządów pomiarowych i automatów, które, skonstruowane przez największych specjalistów danej epoki, jeszcze dziś mogłyby funkcjonować i wypełniać swoje zadanie.

Każdy z tych przedmiotów to przyczynek do pasjonującej historii najwyższej sztuki rzemieślniczej od średniowiecza do końca XVIII wieku; to także wgląd w prywatne gusta i pasje Habsburgów, dynastii, która odegrała ogromną rolę w losach Europy.

Oprowadzanie odbywa się wobec conajmniej 4 zgłoszeń i trwa około 2 godzin.
Koszt: 20,- Euro od osoby (plus wstęp do muzeum).

Spotkanie:

Schatzkammer: w Hofburgu (Schweizertrakt), przy kasach.
Kunstkammer:  w Kunsthistorisches Museum, w hali głównej przy schodach po lewej stronie
od wejścia.


Informacje i zgłoszenia pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub  za pomocą formularza kontaktowego