Licencjonowana Przewodniczka

Kalendarz spacerów

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zaloguj się

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

Wiedeń 1900

 

Rok 2018 to rok Wiedeńskiego Modernizmu; sto lat temu bowiem, w ostatnim roku I-szej Wojny Światowej, zmarli tak wybitni przedstawiciele tego kierunku sztuki jak Gustaw Klimt, a także znakomity malarz Kolman Moser, czy architekt Otto Wagner.

Gustaw Klimt, "Śmierć i Życie"Stąd też wiedeńskie muzea, prezentujące na codzień najwspanialsze dzieła sztuki wielu epok, przygotowały specjalny program, tematyzujący dzieła wybitnych artystów secesji, jednego z najpiękniejszych, najbardziej eleganckich i chyba najbardziej znanych okresów historii sztuki tego miasta.

W Muzeum Historii Sztuki (Kunsthistorisches Museum) oprócz fantastycznych zbiorów malarstwa, zdumiewającego dawnego rękodzieła i sztuki antycznej, można też stanąć oko w oko z Gustawem Klimtem, który wraz ze swoimi kolegami przepięknie ozdobił scenami malarskimi schody muzeum: do dyspozycji zwiedzających ustawiono specjalny pomost, dzięki któremu malarstwo to można obejrzeć z bliska – do 2 września tego roku.

Pobliskie Muzeum Fundacji Leopoldów (Leopold Museum) prezentuje z kolei, oprócz ekspozycji przedstawiającej znadujące się w zbiorach muzeum obrazy Klimta czy Kolmana Mosera, także twórczość wybitnych austriackich ekspresjonistów tamtej epoki, jak Richard Gerstl czy Oskar Kokoschka. Specjalna jubileuszowa, zajmująca całe piętro wystawa poświęcona jest twórczości Egona Schiele, znakomitego ekspresjonisty przełomu wieków. Wystawy te godne są obejrzenia; tym bardziej że w czwartki, kiedy to muzeum otwarte jest do godz., 21.00, wstęp od 18.00 jest darmowy (do 3 września).

Austriacka Galeria Narodowa w Belwederze pokazuje w nowej ekspozycji znajdujący się tam najbardziej znany obraz Klimta „Pocałunek”, obok innychGustaw Klimt, Antyczna sztuka grecka I dzieł tego artysty. Belweder wraz ze swymi ogrodami, gdzie wstęp jest za darmo i skąd rozciąga się piękny widok na całe miasto ze słynnymi wzgórzami Kahlenbergu w tle, należy do najpiękniejszych zespołów pałacowych baroku w Europie i jest wpisany na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Zaś MAK (Museum für Angewandte Kunst),  Muzeum Sztuki Użytkowej, pokazuje Wiedeń roku 1900 poprzez pryzmat swoich eksponatów, także tych wykonanych dla Warsztatów Wiedeńskich. Podziwiać można awangardową wówczas sztukę użytkową, meble, naczynia, biżuterię. We wtorki muzeum to czynne jest do godz. 21.00, zaś od godziny 18.00 wstęp kosztuje jedynie 5,- €.

 

Serdecznie zapraszam Państwa do obejrzenia tych arcyciekawych wystaw, w czym chętnie będę Państwu, jako wyspecjalizowana w dziedzinie historii sztuki przewodniczka towarzyszyć.

 

Koszt indywidualny: 20,- ,  lub 25,- €  (w Muzeum Historii Sztuki) od osoby, bez kosztów wstępu, przy udziale co najmniej 4 dorosłych osób.  Uwaga: Przy mniejszej ilości chętnych cena uzgadniana będzie indywidualnie.

Ceny dla grup (od 10 osób) kształtują się od 122,- do 152,-€, zależnie od ilości uczestników.

Wiedeńskie muzea oferują zwiedzającym korzystne grupowe ceny wstępu; proszę jednakże pamiętać, że zwiedzanie grupowe trzeba w muzeum zawsze zgłosić odpowiednio wcześniej, w czym oczywiście chętnie Państwa wyręczę.

Terminy do uzgodnienia.

Bliższe informacje pod adresem mailowym Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; odpowiem na pewno w ciągu 24 godzin.