Licencjonowana Przewodniczka

Kalendarz spacerów

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zaloguj się

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

(przy współpracy z licencjonowaną przewodniczką Bożeną Steinwider)

Piękna brama wjazdowa do HofburgaProponuję Państwu spacer po wiedeńskiej Starówce, którego tematem będzie charakterystyczne dla tego miasta zamiłowanie do muzyki i kawiarni a także wspomnienie o czasach Monarchii.

Pod koniec XVIII wieku przybywa z Salzburga do Wiednia znany już mimo swoich młodych 25 lat muzyk i kompozytor, Wolfgang Amadeusz Mozart. Występy na dworze Habsburgów i w pałacach arystokracji wiedeńskiej przynoszą mu jeszcze większą popularność: Mozart spędzi tutaj ostanie 10 lat swojego życia. Zobaczymy jego dom, w którym znajduje się poświęcone mu muzeum. Tuż obok zaś znajduje się dom Kulczyckiego, cesarskiego szpiega z okresu oblężenia Wiednia, któremu - według legendy - miasto zawdzięcza swoją słynną, wiedeńską kawę. Dekoracja u Demla zawsze przyciąga oko

Powstające wówczas kawiarnie szybko stały się ulubionym miejscem spotkań Wiedeńczyków i są nim do dziś. Tu przychodzi się, aby spotkać znajomych, przejrzeć codzienną prasę i posmakować świeżutkiej strucli z jabłkami lub delektować się słynnym torcikiem Sachera. Tradycja ta swój szczyt osiągnęła w XIX wieku, kiedy to wielu intelektualistów traktowało kawiarnie jak własny salon. W czasie spaceru będziemy mieli okazję podziwiać legendarną już dekorację w oknach cukierni Demla i poznać historię „wojny na torty” z konkurentem, słynnym hotelem Sachera.

Wiedeń jest już od późnego średniowiecza siedzibą cesarskiego dworu, miastem nieodłącznie związanym z dynastią Habsburgów. Jedną z najpopularniejszych postaci tego rodu jest Cesarz Franciszek Józef I, którego setną rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku. Postać skromnego, zdyscyplinowanego władcy i jego życie u boku ukochanej żony, egzaltowanej Sisi, to także jeden z tematów spaceru; zobaczymy więc - obok wielu innych ciekawych objektów Starówki związanych z tematem naszej przechadzki - także siedzibę wiedeńskiego dworu.

Spacer trwa 1,5 do 2 godz.
Spotkanie i punkt wyjścia: przed bramą główną katedry św. Szczepana.
Informacje i zgłoszenia: pod numerem +43 699 1003 18 14 lub adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Serdecznie zapraszam!
Bożena Steinwider


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Katedra św. Szczepana, nawa głównaMajestatyczna gotycka Katedra wznosząca się w samym sercu Wiednia jest jednym z głównych punktów programu każdego spaceru po wiedeńskiej Starówce.

Nierozerwalnie związana z losami miasta i kraju opowiada nam ona historie z ich dziejów, zdradza też własne tajemnice a w jej wnętrzu znaleźć można obok wspaniałych dzieł sztuki sakralnej także polskie ślady.

 

Zwiedzanie Katedry to pasjonująca podróż w czasie przez stulecia; dowiecie się Państwo między innymi kim byli jej fundatorzy i budowniczowie, dlaczego Katedra nie istniałaby bez wiedeńskiego wina i wysłuchacie wielu innych związanych z nią ciekawych opowieści, m. in. o magii liczb i innych fascynujących tajemnicach architektury. Zapraszam!

Czas zwiedzania: 2 godz.

                                              Spotkanie: przed Katedrą

                                              Ceny: do 7 osób 122,-/ 8-10 osób 132,-/ od 11 osób 152,- Euro

Bliższe informacje i zgłoszenia pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub  za pomocą formularza kontaktowego.


Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

 

2 1Ten klasyczny spacer prowadzi od budynku słynnej wiedeńskiej Opery, obok Hotelu Sachera i muzeum Albertyny, poprzez areał Hofburga, miejskiej rezydencji Habsburgów z kaplicą dworską i słynną Hiszpańską Szkołą Jeździecką.

Zajrzymy tu na chwilę na Heldenplatz ("Plac Bohaterów"); jedno z najciekawszych miejsc miasta o wspaniałej panoramie.

Następnie zaś przejdziemy  uliczkami starówki przez elegancki Kohlmarkt ze słynną kawiarnią Demla, przespacerujemy przez piękną ulicę  Graben, gdzie zobaczymy XVII-wieczną Pestsäule ("Kolumna Zarazy").

Zwiedzanie zakończymy w samym sercu Wiednia, pod katedrą św. Szczepana, która opowie nam swoje tajemnice. A po drodze wysłuchamy nie tylko ciekawych historii wszystkich tych miejsc, ale też odkryjemy liczne, nie zawsze rzucające się w oczy, polskie ślady.


Spacer trwa ok. 2 godz.
Koszt: do 7 osób 122,-/ 8-10 osób 132,-/ od 11 osób 152,- Euro
Spotkanie i punkt wyjścia: obok Opery, na placu Karajana, przy wyjściu z linii metra U1


Dopłata za zwiedzanie wnętrza katedry (fakultatywnie): 10,- Euro od osoby (exkl. wstęp)
Informacje i zgłoszenia pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub  za pomocą formularza kontaktowego.