Licencjonowana Przewodniczka

Kalendarz spacerów

Zaloguj się

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

(przy współpracy z licencjonowaną przewodniczką Bożeną Steinwider)

Piękna brama wjazdowa do HofburgaProponuję Państwu spacer po wiedeńskiej Starówce, którego tematem będzie charakterystyczne dla tego miasta zamiłowanie do muzyki i kawiarni a także wspomnienie o czasach Monarchii.

Pod koniec XVIII wieku przybywa z Salzburga do Wiednia znany już mimo swoich młodych 25 lat muzyk i kompozytor, Wolfgang Amadeusz Mozart. Występy na dworze Habsburgów i w pałacach arystokracji wiedeńskiej przynoszą mu jeszcze większą popularność: Mozart spędzi tutaj ostanie 10 lat swojego życia. Zobaczymy jego dom, w którym znajduje się poświęcone mu muzeum. Tuż obok zaś znajduje się dom Kulczyckiego, cesarskiego szpiega z okresu oblężenia Wiednia, któremu - według legendy - miasto zawdzięcza swoją słynną, wiedeńską kawę. Dekoracja u Demla zawsze przyciąga oko

Powstające wówczas kawiarnie szybko stały się ulubionym miejscem spotkań Wiedeńczyków i są nim do dziś. Tu przychodzi się, aby spotkać znajomych, przejrzeć codzienną prasę i posmakować świeżutkiej strucli z jabłkami lub delektować się słynnym torcikiem Sachera. Tradycja ta swój szczyt osiągnęła w XIX wieku, kiedy to wielu intelektualistów traktowało kawiarnie jak własny salon. W czasie spaceru będziemy mieli okazję podziwiać legendarną już dekorację w oknach cukierni Demla i poznać historię „wojny na torty” z konkurentem, słynnym hotelem Sachera.

Wiedeń jest już od późnego średniowiecza siedzibą cesarskiego dworu, miastem nieodłącznie związanym z dynastią Habsburgów. Jedną z najpopularniejszych postaci tego rodu jest Cesarz Franciszek Józef I, którego setną rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku. Postać skromnego, zdyscyplinowanego władcy i jego życie u boku ukochanej żony, egzaltowanej Sisi, to także jeden z tematów spaceru; zobaczymy więc - obok wielu innych ciekawych objektów Starówki związanych z tematem naszej przechadzki - także siedzibę wiedeńskiego dworu.

Spacer trwa 1,5 do 2 godz.
Spotkanie i punkt wyjścia: przed bramą główną katedry św. Szczepana.
Informacje i zgłoszenia: pod numerem +43 699 1003 18 14 lub adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Serdecznie zapraszam!
Bożena Steinwider


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Katedra św. Szczepana, nawa głównaMajestatyczna gotycka Katedra wznosząca się w samym sercu Wiednia jest jednym z głównych punktów programu każdego spaceru po wiedeńskiej Starówce.

Nierozerwalnie związana z losami miasta i kraju opowiada nam ona historie z ich dziejów, zdradza też własne tajemnice a w jej wnętrzu znaleźć można obok wspaniałych dzieł sztuki sakralnej także polskie ślady.

 

Zwiedzanie Katedry to pasjonująca podróż w czasie przez stulecia; dowiecie się Państwo między innymi kim byli jej fundatorzy i budowniczowie, dlaczego Katedra nie istniałaby bez wiedeńskiego wina i wysłuchacie wielu innych związanych z nią ciekawych opowieści, m. in. o magii liczb i innych fascynujących tajemnicach architektury. Zapraszam!

Czas zwiedzania: ok. 2 godz.

Spotkanie: na placu przed Katedrą

Cena indywidualna przy udziale co najmniej 4 osób: 20,-E z.o., młodzież 14-18 lat 17,- Euro

                                              Ceny grupowe: do 7 osób 125,-/ 8-10 osób 135,-/ od 11 osób 155,- Euro

Bliższe informacje i zgłoszenia pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub  za pomocą formularza kontaktowego.


Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

 

2 1Ten klasyczny spacer prowadzi od budynku słynnej wiedeńskiej Opery, obok Hotelu Sachera i muzeum Albertyny, poprzez areał Hofburga, miejskiej rezydencji Habsburgów z kaplicą dworską i słynną Hiszpańską Nadworną Szkołą Jeździecką. Tutaj, w byłych apartamentach cesarskich znajduje się teraz urocze muzeum, obrazujące życie pięknej Sisi i jej małżonka, Franciszka Józefa, najsłynniejszej bodaj pary, jaka kiedykolwiek mieszkała w Hofburgu. Bardzo chętnie pokażę Państwu te pomieszczenia, zarówno, na życzenie,  w ramach spaceru po Starówce  jak i jako osobne zwiedzanie.

Zajrzymy też na chwilę na piękny Heldenplatz ("Plac Bohaterów"); jedno z najciekawszych miejsc miasta o wspaniałej panoramie i poruszającej historii.

Następnie zaś przejdziemy  uliczkami starówki przez elegancki Kohlmarkt ze słynną kawiarnią Demla, przespacerujemy przez piękną ulicę  Graben, gdzie zobaczymy XVII-wieczną Pestsäule ("Kolumna Zarazy"). Ta klasyczna trasa przez Wiedeńsą Starówkę  to nie tylko piękne ulice i imponujące zabytkowe kamienice, ale też tak ciekawe jak niezwykłe historie kryjące się za ich fasadami.

Zwiedzanie zakończymy w samym sercu Wiednia, pod katedrą św. Szczepana, gdzie poznamy interesującą architekturę i prastare tajemnice owej świątyni. A po drodze wysłuchamy nie tylko ciekawych historii wszystkich tych miejsc, ale też odkryjemy liczne, nie zawsze rzucające się w oczy, polskie ślady.


Na spacer (bez zwiedzania apartamentów) proszę zaplanować ok. 2 godz;  z Apartamentami ok.3 godz.

Koszt: do 7 osób 125,-/ 8-10 osób 135,-/ od 11 osób 155,- Euro; Apartamenty za dopłatą 50,-€ (dla grupy) lub 10,- od osoby

Spotkanie i punkt wyjścia: obok Opery, na placu Karajana, przy wyjściu z linii metra U1


Dopłata za zwiedzanie wnętrza katedry (fakultatywnie): 10,- Euro od osoby (exkl. wstęp)
Informacje i zgłoszenia pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub  za pomocą formularza kontaktowego.