Licencjonowana Przewodniczka

Kalendarz spacerów

Zaloguj się

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

(przy współpracy z licencjonowaną przewodniczką Bożeną Steinwider)

Piękna brama wjazdowa do HofburgaProponuję Państwu spacer po wiedeńskiej Starówce, którego tematem będzie charakterystyczne dla tego miasta zamiłowanie do muzyki i kawiarni a także wspomnienie o czasach Monarchii.

Pod koniec XVIII wieku przybywa z Salzburga do Wiednia znany już mimo swoich młodych 25 lat muzyk i kompozytor, Wolfgang Amadeusz Mozart. Występy na dworze Habsburgów i w pałacach arystokracji wiedeńskiej przynoszą mu jeszcze większą popularność: Mozart spędzi tutaj ostanie 10 lat swojego życia. Zobaczymy jego dom, w którym znajduje się poświęcone mu muzeum. Tuż obok zaś znajduje się dom Kulczyckiego, cesarskiego szpiega z okresu oblężenia Wiednia, któremu - według legendy - miasto zawdzięcza swoją słynną, wiedeńską kawę. Dekoracja u Demla zawsze przyciąga oko

Powstające wówczas kawiarnie szybko stały się ulubionym miejscem spotkań Wiedeńczyków i są nim do dziś. Tu przychodzi się, aby spotkać znajomych, przejrzeć codzienną prasę i posmakować świeżutkiej strucli z jabłkami lub delektować się słynnym torcikiem Sachera. Tradycja ta swój szczyt osiągnęła w XIX wieku, kiedy to wielu intelektualistów traktowało kawiarnie jak własny salon. W czasie spaceru będziemy mieli okazję podziwiać legendarną już dekorację w oknach cukierni Demla i poznać historię „wojny na torty” z konkurentem, słynnym hotelem Sachera.

Wiedeń jest już od późnego średniowiecza siedzibą cesarskiego dworu, miastem nieodłącznie związanym z dynastią Habsburgów. Jedną z najpopularniejszych postaci tego rodu jest Cesarz Franciszek Józef I, którego setną rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku. Postać skromnego, zdyscyplinowanego władcy i jego życie u boku ukochanej żony, egzaltowanej Sisi, to także jeden z tematów spaceru; zobaczymy więc - obok wielu innych ciekawych objektów Starówki związanych z tematem naszej przechadzki - także siedzibę wiedeńskiego dworu.

Spacer trwa 1,5 do 2 godz.
Spotkanie i punkt wyjścia: przed bramą główną katedry św. Szczepana.
Informacje i zgłoszenia: pod numerem +43 699 1003 18 14 lub adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Serdecznie zapraszam!
Bożena Steinwider